Kwestia AUTORYTETU

Poruszam najtrudniejszy dla wielu i dla mnie temat. Dobrze pamiętam z jaką wrogością spotkałam się, gdy tylko musnęłam problem dziwnego dialogu kościoła z religiami a szczególnie z islamem. Nic to; ryzykuję…

Często słyszymy pytania o współczesne autorytety. Gorzej z odpowiedziami, bo często pytany jest tak zakłopotany, że nie wie co odpowiedzieć. A może to „zanik autorytetów”? W czasie wszechobecnego relatywizmu, gdy nie ma już żadnej prawdy i wszystko jest względne, nawet w „dogmatycznym i skostniałym” Kościele Katolickim nastąpił czas wątpliwości, czas bezustannego i często jałowego dialogu z tzw. światem. Niektórzy nazywają teraźniejszość czasem chaosu. Wielu kardynałów otwarcie pyta papieża Franciszka o zawarte w ‚Amoris Laetitia’ niejednoznaczności. Kapłani raczej milczą, są winni posłuszeństwo swoim biskupom a ci z kolei nie wypowiadają się publicznie.Wierni są zdezorientowani, gdy słyszą, że mają „kochać Jezusa Chrystusa, czcić Go w migrantach i uchodźcach”.  Słyszymy tysiące pytań… wielu z nas też je zadaje, trudno nam milczeć, bo jesteśmy wierzący, nie jesteśmy obojętni. Rozmawiamy ostrożnie, w swoim gronie a ewentualne wątpliwości pozostają najczęściej w ukryciu. Słyszymy o mordowaniu chrześcijan na skalę dotąd nieznaną, których nikt znaczny nie broni, widzimy burzenie kościołów a o samo-niszczeniu Kościoła Katolickiego cicho.

Cisza została przerwana w II niedzielę Wielkiego Postu.

Homilia wygłoszona 25 lutego 2018 r. w kościele Sióstr Felicjanek p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie.

https://www.youtube.com/watch?v=mto7vTPXSH0

Całość kazania dostępna tu : http://kjb24.pl/autorytet-a-wladza/

Ostre? Na pewno dotąd niespotykane. Kto słyszał, by kapłan otwarcie i publicznie życzył swemu zwierzchnikowi dobrej śmierci, co prawda życzył warunkowo. Kim jest kaznodzieja?

Kaznodzieją jest nie byle kto!

Ksiądz prof. Edward Staniek to wielki autorytet teologiczny Kościoła, był wieloletnim rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, napisał kilkadziesiąt książek, był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Na stronie Sanctus przykłady i omówienie11 książek w tym. „Tajemnice Ewangelii”

Tajemnice Ewangelii to monumentalne albumowe wydanie na Rok Wiary znakomitych komentarzy do Ewangelii autorstwa ks. prof. Edwarda Stańka. Jest to bezcenna propozycja do domowej biblioteki, która przez lata służyć będzie jako doskonały przewodnik dla wszystkich pragnących zadbać o własny duchowy rozwój. Pomoże ubogacać życie rozważaniem i wcielaniem w czyn słów Ewangelii.

https://sanctus.com.pl/ext/wyszukiwarka_podstawowa?slowo=ks.+Edward+Staniek&x=37&y=13

https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Staniek

W Krakowie sprawa tego kazania wywołała burzę, media liberalne były wielce oburzone tak, jakby rzeczywiście były zatroskane o autorytet papieża i losy kościoła. Głos zabrał arcybiskup Marek Jędraszewski – mądry i wyważony. Powiem, że delikatny.

‘Z ogromnym bólem i żalem przyjąłem wiadomość o słowach, jakie pod adresem Ojca Świętego Franciszka wypowiedział niedawno ks. prof. Edward Staniek podczas homilii w kościele sióstr felicjanek w Krakowie. Tę sprawę poruszyłem podczas osobistej z nim rozmowy.

Zapewniam, że w intencjach Ojca Świętego Franciszka modli się codziennie i żarliwie cały Kościół Krakowski, upraszając u Pana Boga tak konieczne dla Niego łaski w pełnieniu Urzędu Piotra w jednym, świętym, katolickim i apostolskim Kościele.’

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, 17 marca 2018 roku

 

Ksiądz prof.Edward Staniek: Niewielu mnie zrozumiało, bo dla niewielu Kościół jest domem

„Niewielu mnie rozumie, bo dla bardzo niewielu Kościół jest domem. Nie mam o to do nikogo żalu, bo wiem, że Jezusa też niewielu rozumiało. Każdego dnia za papieża się modlę i razem z nim, w niedzielę i święta, wyznaję wiarę – powiedział podczas niedzielnego kazania w krakowskim kościele Sióstr Felicjanek ksiądz profesor Edward Staniek, dawny rektor archidiecezjalnego seminarium duchownego.

– Zarzucono mi, że nie kocham papieża. Kocham go bardzo. Kocham, jak dorosły syn kocha ojca. Bo dla mnie Kościół to jest dom, rodzina – mówił kaznodzieja.

– W tym domu dorosły syn może rozmawiać z ojcem, otaczając go zawsze szacunkiem. Ojciec może popełnić błędy. Tak, jak mógł je popełnić Piotr. A to jest następca Piotra. Ja, jako syn, mogę z nim na ten temat rozmawiać – przypominał.

– Niewielu mnie rozumie, bo dla bardzo niewielu Kościół jest domem. Nie mam o to do nikogo żalu, bo wiem, że Jezusa też niewielu rozumiało. Każdego dnia za papieża się modlę i razem z nim, w niedzielę i święta, wyznaję wiarę. I razem z nim zrobimy to samo „– podkreślił ksiądz profesor.

Za: krakow.gosc.pl

Myślę, że dobrze się stało, bo wielu polskich katolików krytycznie nastawionych do nowatorskich działań Biskupa Rzymu (sprawy migrantów, nierozerwalność małżeństwa, dopuszczenie do sakramentu Komunii Świętej w stanie grzechu ciężkiego ) poczuło, że nie są całkiem osamotnieni, że wątpliwości ma także uznany autorytet wśród polskich kapłanów.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s